Sada je: 16. 12. 2019, 9:29.

Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 
bojanje stana 
Autor/ica Poruka
čoban

Post bojanje stana
aj di bi se moga dobit dobar savjet o odabiru boja

a vi fotografi najbolje znate o bojama pa san stavio ovde kad nema prikladnog podforuma

pa ste vi najkvalificiraniji ovde

I nisam kadar švindlati
za sobom skele paliti
Da silom steknem nekog kom ću faliti

31. 08. 2008, 13:31
ona bi nešto duhovito il' ništa

Post Re: bojanje stana
odabir boja ti ovisi o namjeni prostorije, orijentaciji i osvijetljenosti. a onda i o namještaju :).
najlakše mi je savjetovat te na primjeru vlastitog stana:
npr. ja bi svoj dnevni boravak opiturala u nježnu žutu jer mu je orijentacija (ili orjentacija :? ) jugozapadna, pa sunce dođe tek kasno popodne, a u cilom stanu općenito nema puno svitla jer smo na prvom katu. bili zidovi zato nisu lipi jer izgledaju sivo.
kužinu bi npr. mogla opiturat u bilo jer ima dosta više svitla nego db, jer je zgrada takva da je db sa zapadne strane zaklonjen zidom, dok kužina nije. s tim da bi je opiturala onim "masnim", ili kako se već to zove, bojama koje moš prebrisat mokrom krpom - pošto se zbog kuhanja na zidovima skupljaju masnoće. čitala san da su takve boje dobre i za kupaonice jer puno manje upijaju vlagu.
spavaću sobu bi obojala u pastelnu zelenu jer mi je ona ujedno i radna soba i jer mi se to slaže s namještajem :). općenito spavaću sobu u hladne boje (plava, zelena, ljubičasta) pošto one djeluju smirujuće.

... eto, tako nešto ... :-D

31. 08. 2008, 14:03

" * Na mjestima izloženim sunčevoj svjetlosti i u ljetnim sobama, svijetle boje i reflektirajuće bijele boje s hladnom notom djelovat će umirujuće i spriječit će vrućinu.
* U hladnijim podnebljima tamne boje dobro djeluju u spavaćim sobama: pružit će Vam osjećaj topline i spriječit će hladnoću. Tamna crvena biblioteka ili radna soba mogu biti dobro pribježište u hladnoj zimskoj noći s par užarenih cjepanica u kaminu. U krajevima s hladnom klimom nikako nemojte previše potamniti dnevne sobe. U tim krajevima ćete ionako imati ograničenu dnevnu svjetlost a nećete se htjeti osjećati previše lišeni svjetla.
* Ako živite u krajevima s vrućom klimom ili ako u Vašu sobu dopire puno sunčeve svje tlosti, izbjegavajte tamne boje. One zadržava ju vrućinu i mogu prouzročiti osjećaj zagušljivosti.
* U hladnim sobama ili u onima koje su okrenute prema sjeveru dodajte crvenu, crveno-narančastu ili narančasto-žutu boju te boje poput dinje.
* U pretoplim sobama okrenutim prema jugu ohladite boje dodajući plavu, plavo-ljubičastu ili plavo-zelenu."

"Zbog toga što svaka boja ima svoju vibracijsku energiju i zbog toga što energija utječe na svaku stanicu našeg tijela, postoje mnogi načini korištenja boje za podizanje raspoloženja, uravnoteženje emocija i ponekad čak i zdravlja. Možda već i sada nesvjesno koristite boje na taj način, nošenjem jarkih boja kad sebi želite podići raspoloženje ili pastelnih kada se želite smiriti. Vaš odabir se možda temelji na tradiciji i običajima (jer bijelo u nekim kulturama označava čistoću a u drugim smrt), ili čak može imati čisto simboličko značenje (ponekad kažemo da je netko zelen od zavisti ili da se razjario kao bik pred crvenom krpom). Na isti način, izbor vaših boja može biti pod utjecajem stoljetnih tradicija i drevnih škola koje govore o boji kao načinu iscjeljenja i uravnoteženja tijela i duha."

opširnije na:
http://www.dom-nek.hr/lifestyle.php

31. 08. 2008, 15:46
... i čovik i beštija ...

... ma jarke boje ... i nabavi meksicki sesir ... bocu tekile .... pa ozezi

slika

31. 08. 2008, 15:48
Profil Web stranica
čoban

dnevni otvoren prema jugu, vrata trorilna, blagavaonica jugoistok, isto trokrilna vrata, kuhinja jedan prozor

a sobe ćemo kašnje :wink:

I nisam kadar švindlati
za sobom skele paliti
Da silom steknem nekog kom ću faliti

31. 08. 2008, 18:10

Meho pitur je rješenje za sve tvoje probleme.

31. 08. 2008, 19:20

evo dobio si više odgovora nego si očekvao :)
Ja osobno volim malo intezivnije boje. :wink:

31. 08. 2008, 20:14
Profil Web stranica

ja osobno volin nježnije (dalo se primijetit :-D), nekako se ne bi baš igrala s intenzivnim bojama, definitivno ne bi cilu prostoriju piturala npr. u crvenu. možda samo jedan zid. volin da me gledanje u zid opušta i odmara :).

31. 08. 2008, 22:14

dnevni otvoren prema jugu, vrata trorilna, blagavaonica jugoistok, isto trokrilna vrata, kuhinja jedan prozor

a sobe ćemo kašnje :wink:

znači db ti je valjda dosta osunčan, posebno zimi kad je sunce nisko, pa tu možeš hladnije boje.
u blagovaonici ti ima dosta sunca izjutra, al s obzirom na namjenu prostorije, ja bi tu možda ipak piturala u tople i intenzivnije, radi atmosfere i zato šta tu ne boraviš dugo pa neće djelovat zamorno.
kužinu opituraj kako ti je materi po guštu :).
i naravno, svijetle i hladne boje vizualno povećavaju prostoriju, tamne i tople smanjuju, pa vodi i o tome računa.
i vodi računa da sve to skupa ima nekog smisla, da dobro izgleda i da određeni dijelovi stana koji su povezani (npr. kuhinja i blagovaonica) ipak vizualno čine neku cjelinu. i nemoj koristit sve nijanse vidljivog spektra :-D, nego 2 - 3 boje :).

ili možeš sve u bilo! :D :thumbsup:

31. 08. 2008, 22:33
Prikaži postove “stare”:  Redanje  
Započni novu temu Odgovori  [ 9 post(ov)a ] 

Trenutno korisnika/ca: / i 1 gost.

Ne možeš započinjati nove teme.
Ne možeš odgovarati na postove.
Ne možeš uređivati svoje postove.
Ne možeš izbrisati svoje postove.

Traži:
Forum(o)Bir: